jibu swali hili

Feminism Swali

Im a girl and no one thinks i should play football what can i do to get my parents to let me

 kenzie001704 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
next question »

Feminism Majibu

xHardcoreBunnyx said:
Tell them wewe really want to play and onyesha them that wewe know how to play. Keep fighting until they let wewe play football. If wewe take no as the final answer they won't take wewe seriously for any other sport wewe might want to play.
In my school, there is a girl on our football team and none of her teammates treat her differently. Teams from other schools have a lot of respect for her.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
jessy_an said:
wewe should obey them?
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
prussiaducky said:
Are they not letting wewe because you're a girl au they can't afford it au something?
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
If it's because you're a girl, go ahead and join. If it's for money, jiunge a high school team au something! Either way, if it's your passion, go do it! Just don't lose what's important to wewe in the end of it all: your family's upendo
prussiaducky posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
bazer63 said:
Tell them to stop enforcing gender roles on wewe and to let wewe play football if wewe want to.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
next question »