jibu swali hili

upendo Swali

upendo Advice

Ok so I have my boyfriend and I like him a lot but I'm not sure if it's love. He always says he loves me then my Marafiki get mad when I don't say anything back. I think the main reason is because of my ex. I really like him and he's the only guy I was ever able to say 'I upendo you' to. I feel horrible for my boyfriend and I don't want to hurt him so.. Should I break up with him au what should I do? (Btw my ex has a girlfriend)
*
IF DON'T LUV THE GUY THE BREAK UP & WHO CARES ABOUT THE EX IT IS TIME TO songesha EH! songesha ON FOR UR SELF BE A WOMAN & songesha ON
shaneoohmac13 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
 Lexy_1 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
next question »

upendo Majibu

Zeppie said:
Don't worry, upendo is something that will develop over time, don't feel bad if he's at that stage and you're not comfortable with saying it back to him. If wewe really like him like wewe say, then just enjoy the time with him! Let things come along naturally and if they don't, then well, they don't :P
And as difficult as it seems, wewe have to try your hardest to songesha on from your ex. If your ex no longer has feelings for wewe and is dating someone else, then wewe just can't keep dwelling on him if wewe ever want a chance of finding upendo again.

This is actually a pretty important topic that heaps of people ignore! That is when someone says 'I upendo you', do not feel obliged to say 'I upendo wewe too' if wewe don't feel the same way. At least wewe have an honest relationship that way.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
suzyisbrute said:
As far as if wewe upendo him au not know that upendo is an action not just a feeling like a crush au attraction.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
Well I know but I feel bad because I feel like I can't say it back because of my ex.
Lexy_1 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
It takes time to be able to do those things <3 don't worry
suzyisbrute posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Thanks
Lexy_1 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
shelby1322 said:
Don't rush in to anything. Just wait then wewe will know your feelings they just don't happen!! <3
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
bvegas2020 said:
Do wewe need dating advice then jiunge whereweallmeet, a social dating platform which provide online dating services for you.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
next question »