jibu swali hili

bila mpangilio Swali

Does it ever get boring being married to the same person?

Of course im not married im tooooo young for that but i was wondering, does it ever get boring being married to the same person?
Cause some people dump their boyfriends after like 3 months cos they get bored from being with the same person- and when wewe get married u have to be with them till u die. Which could be over 40-50 years.

*
I forsee a lifetime of heartache for you, young one.
shomill posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
lol shomill im just asking im not saying ill get mored when im married :D
smileypop9 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
 smileypop9 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
next question »

bila mpangilio Majibu

wolfgirl985 said:
Ok look. Marriage is marrying someone that wewe deeply upendo and never want to seperate. It doesn't get boring to stay with same person.
Unless if he/she is having an affair with someone else while they are married, that shows they are tired of being with the same person which then leads to Divorce.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
im not married au anything I just read it from some book :P
wolfgirl985 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
ha
Victoria121212 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
no the ' i just read it from a book' part was funny so i laffed.
Victoria121212 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
Mallory101 said:
wewe talking about marriage as if it's torture.
Those "40-50 years" should be happy and memorable. Therefore you're spending it with the person wewe love, then again that's why wewe married them.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
true
zombiestars posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
Victoria121212 said:
*stares*
i'm 15.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
lol XD
wolfgirl985 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
lol
smileypop9 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
k :)
smileypop9 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
dreamfields said:
To be honest, marriage is alot like life, it goes through cycles. Some days wewe can be very happy, and others wewe just go through the motions. Two keys to a good marriage are, picking the right person, and working on the relationship. To keep from being bored, wewe can find ways to keep the relationship fresh and growing. Have things wewe do together, but it's ok to do things that wewe enjoy that your spouse might not. Just be sure not to put allow yourself to be in a situation where wewe could develope inappropriate relationships. Your spouse should always come first. upendo is not just warm fuzzies, it's a commitment. Feelings ebb and flow but commitment will keep wewe on track. With the right person and commitment wewe can make it through the up and downs of life. Marriage can be satisfying for a lifetime.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
iluvllllll said:
*Points at divorce chart*
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
sapherequeen said:
It can be for some people. The definition of marriage is rarely recognized these days, yet so is love. :/
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
ScottishChic said:
Ok. Yes- marriage is hard work, and a long-term commitment to another being, and OF COURSE you'll get on one another's nerves quite a few times, but wewe don't NEED to be with them until one of wewe die- get a divorce- but when you're considering marriage, wewe need it to be with someone wewe TRULY upendo and won't get "bored" of. wewe may think this is cheesy- but when you've found The One, you'll know and that should be enough.

As for your friends, their teenagers, we like to experience new things and a lot of us are too immature to deal with a long term relationship (no offense to anyone, but its true), you've heard the term playing the field, right? That's what we usually do (not saying this applies to everyone).

If wewe think you're getting "bored" of the same person- take a vacation for a week au so. After all, absence makes the moyo grow fonder.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
next question »