jibu swali hili

bila mpangilio Swali

LEAVE. EMOS. ALONE!!!!

Okay, so emos are stereotypical cutters. Come on, wewe know what im talking about, the " ow it feels good" crap. So me and my cuz have been looking at maswali ilitumwa kwa cutters and we see the same hackin response! "Self harm isnt good, wewe shouldnt do that, wewe need to get mental help!l" its so annoying! If they ilitumwa the thing, dont wewe think theyknow that?! If wewe think its so horrible and they need mental help, why the eff did wewe respond?! Its their life, not yours! If they want to, let them! Geez, people... Mind your own goddamn buisness... What do wewe think?
*
"pain, without love. Pain, i cant get enough. Pain, i like it rough cuz id rather feel pain than nothing at all"- three days grace
LUV_4_BIEBER posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
 LUV_4_BIEBER posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
next question »

bila mpangilio Majibu

EmzLovesCheryl said:
I totally agree with you. I'm not emo, just a bit gothic, but I'm quite close to someone who is, and she gets so much s*** because of it. People should leave them alone, they're not doing wewe any harm. We're all people, and just because wewe don't agree with something, doesn't mean wewe have to say so.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
Really if people stop giving them shit about it, mabey they will stop doing it!!
LUV_4_BIEBER posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Ok see, what wewe just alisema '' and then actually DECIDE to become emo '' . So the choose to adopt a certain lifestyle, yet they complain about everything that comes with that lifestyle, and then they complain about how everyone '' hates emo's '' . Well who wouldn't. It's not like it's something you're born with / as. CHOICE IS CHOICE. This respone should really be directed @ the user who asked this whole swali really. Rant Over.
GaGaBoi posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Choice is choice. Yeah, alright. But this isn't a debate about choice. What I'm saying is that there are people with "reasons" that are... naive. I think I know what you're going to say here. Reasons are reasons. So maybe those people are alright. They can be emo, and I'll just continue disliking them. But the attention seeking emos? They're certainly posers, yeah?
r-pattz posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
r-pattz said:
Eh. Most people who post those maswali are just posers who want attention, anyway. So they get the attention they want, and the people bugging those emos think they're doing some good kwa telling the cutters that cutting is bad. I say just leave them be. Everyone's happy.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
...
GaGaBoi posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
enthusiastic*
GaGaBoi posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
I feel special XD
CourtneyFan17 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
xxXsk8trXxx said:
This is what I think:
select as best answer
 This is what I think:
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
lmao. Win.
GaGaBoi posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
CourtneyFan17 said:
Im a total Goth and emo supporter so I see your frustration. I don't see it so Im zaidi into gay rights sorta thing but wewe made some good points in your rant :P
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
Supporter? What do wewe mean wewe "support" goths and emos?
r-pattz posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Funny.
GaGaBoi posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Haha T_T
CourtneyFan17 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
16falloutboy said:
It's not good what they're doing and they're stupid for doing it, but it's their bussiness, if they want to be stupid, let them
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
And what makes wewe say it's stupid to cut?
r-pattz posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
If people are bothering you, LEAVE
LUV_4_BIEBER posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
@16falloutboy Hey, thats offencive i'm emo >_>
shinXran posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
XxEmolovexX said:
just leave us be :( We choose our lifestyle
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
I agree!
CourtneyFan17 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
GaGaBoi said:
Enough Said...
select as best answer
 Enough Said...
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
How sad.
justliveitlive posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Well if wewe manage to find 'comical moments' in that kind of stuff, then you're simply stating that wewe don't find it sad. And it comes across as though wewe have a perfect life, because looking at these comments, wewe don't seem to care. And surely wewe would care if wewe unstood even a little bit of the pain that some people have to go through, including emos, which is why they become emo.
EmzLovesCheryl posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Yes, i would be stating that i don't find it sad. I do however find OTHER THINGS IN LIFE SAD. wewe alisema '' if wewe don't find things '' applying that i find nothing sad. I really honestly don't care about anything human related. The world goes around as I and everyone else knows it. This whole '' emo '' thing is just some sort of import that isn't of any necessity to anyone.
GaGaBoi posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
next question »