jibu swali hili

bila mpangilio Swali

I really need help... please...

How do wewe tell your parents you're not a virgin anymore?
 kaboomgirl posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
next question »

bila mpangilio Majibu

xxxbrunomarsxxx said:
Well wewe ask them can wewe talk to them and wewe tell them how much wewe upendo them and stuff like that other wewe tell them that your no longer a virgin and hope they don't get upset a whole lot but they are gonna be mad though but not as mad because wewe told them about it!

GOOD LUCK!!!!!!!!!
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
Goldilottes said:
Thats alright hunni, I can tell wewe most people would have trouble starting that conversation xx
To be honest, most peeps don't tell their parents if they're not virgins anymore, It's just not the kind of thing we do...

BUT, if in your case wewe need to, and wewe have a really important reason why, wewe could go to a clinic first where they'll treat wewe as anonymous and help wewe get emergency contraception au find a way of telling your parents without them intruding on the situation. There are loads of places teens can get help about that sort of thing, so don't worry. I don't know how old wewe are but there are lots of options.

If the reason wewe need to tell your parents is because of something that needs to be dealt with quickly like if wewe didn't use a condom au it mgawanyiko, baidisha au something, au because wewe were raped, then wewe should definitely go to a teen sexual health help clinic au tell one of your parents (recommend your mom)

If wewe just feel wewe should tell her because wewe had sex, then that's not really the kind of thing I'd do, but wewe could still have a quiet word with your Mom- starting the sentence kwa saying wewe need to talk to her about a serious matter and you'd appreciate her to try to understand and be respectful towards you. It may be a shock to her because you're her daughter and she probably still sees wewe as her baby, but I know she'll understand and she will actually appreciate it that wewe trust her enough to confide in her.

Alternatively, wewe could tell an older sister au wewe best friend, if you'd be zaidi comfortable with that. Personally, if I were to tell anyone it would be my best friend.
Good luck bbes xx
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
Thanks wewe so much x
kaboomgirl posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
poniesaremybffs said:
Make sure itz a good day. take them into the living room au a pango au something, and flat out say it.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
someone_save_me said:
...You don't.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
But what if wewe need to?
kaboomgirl posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Then I have noooo idea...
someone_save_me posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
hetaliaitaly said:
just tell them why and your reasons sure they may be angry but its better telling them early telling them is the right thing to do
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
ripper124 said:
u say not a virgin in i may be pergant if they get mad the don't care what they say
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
xXitachiXx said:
.....I wouldn't really know..xD
But either wewe say, um mom wewe know that person yea umm we *cough* did *cough* it *cough*...
Or
Don't tell them at all parents don't need to know everything .-.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
vic5293 said:
How old are wewe ?
and tell them because if they find out on there own wewe are in biggere trouble
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
Jeffersonian said:
Why do wewe need to tell them...are wewe pregnant? Not to sound rude but that's not usually something wewe tell your parents, especially not if you're at an age that was probably too young to be sexually active.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
next question »