jibu swali hili

bila mpangilio Swali

Why some people act so tough in the internet but they don't guts to tell the true opinion in real life?

Fake people are so fake -_-
*
*even have the guts
prophet69 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
 prophet69 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
next question »

bila mpangilio Majibu

unknownK5 said:
Meybe they are afread what others would think of their opinion. Well I can honestly say I meade this page when I was still in primary school and I wanted to be myselfe. In the real life at nyumbani I was afread to onyesha people who I really was so I came here to be me and this somehow made me stronger because I saw that I shouldn't be afread to be me and now when I am in secondary school I don't care what people think about me. I am who I am :)
That's just my answer.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
best answer :)
britishboy posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Thank wewe :D
unknownK5 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
kaboomgirl said:
Because most people don't know who wewe are. wewe have the safety of a screen in front of your face, and wewe don't have to look someone in the eye. It's all about identity. wewe can be anyone on the internet if wewe choose to be, whereas in real life people look at your face and judge you. I'm not saying that people don't judge online, but it's easier to in the real world.

Plus some people are just huge cowardly assholes.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
"Some people are just huge cowardly assholes" Agreed and it was perfectly said.
prophet69 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
Seastar4374 said:
They have a screen infrontof them on the internet. wewe don't have to see the person right infront of wewe wewe just have a monitor and a screen. In real life wewe don't have that. wewe are just face to face with them then. Honestly its easier to be tough on the internet for that reason.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
ZekiYuro said:
Because no one in the internet can react to their tough opinions as strongly as in real life.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
springely said:
Inb4 Navy muhuri copypasta.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
Lady_Rebel said:
Actually, I'm zaidi likely to voice my opinions in real life, though not to strangers. On here, I'm zaidi likely to swear while voicing alisema opinions. And be a bitch, kahaba about it.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
laura199627 said:
Because they feel zaidi confident and secure on then internet than in real life.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
next question »