jibu swali hili

bila mpangilio Swali

PEOPLE I need help.....

Ok~ well,um,first things first,I AM SHY!! Like I am really shy.It is actually rare for people to here me talk when I'm at school...yeah.Like everyone at my school including 8th graders and 6th grader(I'm in 7th)try to get me to talk.I need help to not be so shy.Plesae do not tell me to "JUST BE YOURSELF"...seriously,that's just annoying,I AM being myself.I am just shy.Always have been,always will.

Also~...I REALLY,REALLY,REALLY like this guy at my school! Bu~t since I'm so shy I don't even talk to him.Like I know his name,some of the classes he's in,some of his friends,and,um,his team number(he's on the football team).I don't know if he like me D: He knows me so don't ask if he does(we had a class together last year).His best friend knows that I like him.Like two of my Marafiki know that I like him.I've caught him staring at me before at lunch but he might've just been wondering why I don't eat,eh,who knows... Ok,ok,ok,um~,so do ya think there's a way if I can find out if he likes me,too?

Also if ya haven't notice I do get a little off track when I write a lot...
*
*Please Haha I was in a hurry
MightyenaMagiic posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
omg ur just like me! Im in 7th grade, I dont eat lunch, and I like a guy :D only he likes me too :/ and Im not shy... but other than that! lol
Crazy8s17 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Lol
MightyenaMagiic posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
 MightyenaMagiic posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
next question »

bila mpangilio Majibu

XxTheBeatlesxX said:
I'm pretty shy too, don't worry. What I did was just told the guy I liked that I liked him and guess what? He alisema he liked me too! I was so surprised. So the lesson: wewe don't know until wewe try. Don't think about it, just say it.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
Ok. Thnx
MightyenaMagiic posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
thatlimbokid said:
Dont worry, weve all been shy. but what if wewe know He didnt like wewe back? Highschool guys are hard, REALLY hard. Maybe he has a secret crush on wewe too, au maybe not! It dosent matter. If he doesnt like wewe back then there will be other guys, Im sure!
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
:)
MightyenaMagiic posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
Annitaki said:
I don't know if I can help wewe about the boy wewe like ,but it's very likely to have majibu about the reason wewe are so shy.For now wewe must now that being too shy under no circumstances means that you're stupid and I've been through it and I'm still being through it. I know really well that people asking wewe why you're shy and wewe don't talk au tell wewe to be yourself doesn't help at all ,instead it makes wewe feel bad for yourself.I added wewe as a shabiki so that we can barua pepe to each other.I really want to talk with wewe because if we have the same psycological problem I can give wewe majibu that will change your life.Contact me as soon as possible
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
Ok :)
MightyenaMagiic posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
8theGreat said:
Just talk to him.
I'm ridiculously shy also, so I know how difficult it is to open up to someone like that. But wewe never know until wewe give it your best shot. We all have to do things that are uncomfortable with in our lives, and I suppose that for you, this is one of those moments.
Just talk to him, with confidence, and give it your best shot.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
Ok. Thnx. :)
MightyenaMagiic posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
shadowlover3000 said:
I know how wewe feel. People call me boring and an "attention whore" (forsome stupid reason) looking for sympathy, merely because I never talk.

It helps if wewe open uo a little zaidi and a little zaidi kwa day, au if wewe are as shy as I am, week kwa week. After awhile wewe will not be as afraid anymore. I am working on being zaidi outgoing myself, I know what wewe are going through.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
Because wewe don't talk they call wewe an attention whore? Wow...pathetic.
XxTheBeatlesxX posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Yeah, I know...And THEY are the ones who try and get attention. It makes no sense.
shadowlover3000 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
People think I'm always depressed because I never speak.
shadowlover3000 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
neongreen12 said:
okAY... if your shy, try to find out something wewe both like. then um... i dont know... have ur Marafiki create a set up where u HAVE to talk to him and... um... say hes good at footballl? i dont know....
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
ZangooseKnight said:
Well,I do not know how to help with your shyness...But I know a lot of guys that find shy girls...interesting.I,in fact,am one of those guys.Shy girls...haha they're a mystery to most people.Well the really quiet ones are mysterious.Like the quiet people might actually hate wewe and might be planning on murduring you-oh um sorry...I was just thinking out loud.

Um,about that guy wewe like...You say he is on the football team?Hm,you've never talked to him?That is quite a problem.Umm,ok,so you've caught him staring at you?Hm,he may just be trying to figure out why wewe do not talk-like most people.Who knows.

Haha,I'm not much help....
select as best answer
 Well,I do not know how to help with your shyness...But I know a lot of guys that find shy girls...interesting.I,in fact,am one of those guys.Shy girls...haha they're a mystery to most people.Well the really quiet ones are mysterious.Like the quiet people might actually hate wewe and might be planning on murduring you-oh um sorry...I was just thinking out loud. Um,about that guy wewe like...You say he is on the football team?Hm,you've never talked to him?That is quite a problem.Umm,ok,so you've caught him staring at you?Hm,he may just be trying to figure out why wewe do not talk-like most people.Who knows. Haha,I'm not much help....
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
CONFUSION LOOKS BETTER SIDEWAYS!!!
zutaradragon posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
YEP!!!
ZangooseKnight posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
zutaradragon said:
yeah well....i need help 2....but it's mental....
and i don't feel like kusoma ur entire life story, bro....
plus, upendo and...well, people in general....things i fail at....
weird how there's over 1,000 ways 2 communicate...in this world...2day....and it's a shame....tht u humans don't connect....
at least....not until 1 of u dies....
au maybe 1 of us....which ever...
sad....how u only notice us Trees once we've been cut down....
and only Ghosts when they finaly pass on....
and Echos only once they fade in2 the nothing...
select as best answer
 yeah well....i need help 2....but it's mental.... and i don't feel like kusoma ur entire life story, bro.... plus, upendo and...well, people in general....things i fail at.... weird how there's over 1,000 ways 2 communicate...in this world...2day....and it's a shame....tht u humans don't connect.... at least....not until 1 of u dies.... au maybe 1 of us....which ever... sad....how u only notice us Trees once we've been cut down.... and only Ghosts when they finaly pass on.... and Echos only once they fade in2 the nothing...
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
next question »