jibu swali hili

bila mpangilio Swali

Why do wewe think this is?

Alright, so wewe know when someone loses a loved one au has some other misfortune befall on them others will say "I will pray for you" au "they're in a better place"? Well I have seen some people actually get mad when people say these things. Now I get that those people don't believe in religion, of course, and that's fine, everyone should believe, and not believe, in whatever they want. What I don't get is why they get so angry over someone trying to comfort them in their own way. Why do wewe think that is?
 legend_of_roxas posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
next question »

bila mpangilio Majibu

Canada24 said:
Because people are assholes
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
xD
Servamp posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
True and to the point.
EgoMouse posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Thanks for saying so i didn't have to.
BlindBandit92 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
*
Also this !!!!
TheLefteris24 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
EgoMouse said:
Because people tend to get offended kwa everything. They focus zaidi on the words than the motives, especially if it conflicts with their beliefs.
I've gotten through that weird religion hating phase (but I guess hate is a strong word here, just generally not liking it).
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
Servamp said:
-I guess some people feel this way because if wewe accept sympathy, then wewe must acknowledge that wewe have a loss. So if wewe want to be in denial, sympathy is the last thing wewe want to accept.
- Sympathy can feel like pity and nobody wants to be pitied.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
*
^ This !!!!
TheLefteris24 posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita
CokeTheUmbreon said:
Some people are assholes.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
Zeppie said:
Mainly because many people choose to be offended kwa almost anything.

But in their defense, the only reason why I'd imagine they'd get mad at that response is because they're not in a stable place of mind, they Lost someone they loved and some people get angry and hostile while they're grieving, others are zaidi passive and quiet.

But if they do react that way, just leave it be and give them space. Grief can change people so wait for them to handle it in their time.
select as best answer
posted zaidi ya mwaka mmoja uliopita 
next question »